systemy rynnowe, rynny dachowe

Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły wchodzą w ich skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do ścieków.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – które wybrać?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku surowców – między innymi z metalu czy też plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania trzeba zatem skonsultować z fachowcem.

Siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08