Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Kup łańcuchy śniegowe.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w samochodach ciężarowych, osobowych, terenowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają najczęściej stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. By się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]