Jeśli szukasz kiszonych warzyw, skieruj się tu.
Warzywa kiszone są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to wyłącznie słowiański przysmak, z rzadka wykorzystywany w innych częściach świata. Jednak kiszone przetwory warzywne popularne są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.
Kwaszonki – czyste zdrowie na naszym stole
Zgodnie z wiedzą historyków proces konserwowania żywności przez ich zanurzenie w soli, w solance czy też w roztworze octu, stosowany jest przez ludzi od przeszło czterech tysiącleci. Ta metoda prawdopodobnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bowiem niskie pH roztworu, w którym jest ono zanurzone, hamuje namnażanie się bakterii powodujących gnicie. Kilka wieków temu była to najlepsza metoda, żeby zwiększyć czas przydatności do konsumpcji ryb, warzyw oraz mięsa nawet o kilka miesięcy. Stąd też pojawił się obyczaj szykowania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory z warzyw od zawsze znane są z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie potwierdziło się w badaniach. Wyróżniają się one m.in. sporą zawartością witaminy C, dlatego więc żeglarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu szkorbutu. Co ciekawe, w naszym języku kwaszone przetwory warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt np z topinamburu i bobiku.
Kiszone przetwory z warzyw na świecie
Najbardziej znanym kiszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany właściwie na wszystkich kontynentach, również w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie jest nadmiernie popularna. Tymczasem ogórki kiszone są tam prawdopodobnie niesłychanie lubianym składnikiem hamburgerów, sandwiczy i hot-dogów. W naszym kraju oprócz ogórka, równie popularne są kwaszona kapusta i buraki, które wykorzystuje się do przygotowania zup oraz surówek. Niemniej jednak to nie jedyne warzywa, które można kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. pomidory, cebulę, jak również owoce (przykładowo oliwki), a niekiedy nawet śledzie.
Solanka i ocet zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dodając im chrupkości i kwasowości. Kwaszonki nie tylko z warzyw, z czasem lat stały się podstawą bądź znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby dań regionalnych. Należy pamiętać, że smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych regionach świata, bowiem jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w trakcie kwaszenia. Tym samym ogórek przygotowany wedle tradycyjnej polskiej receptury, miał inny smak niż ten wyprodukowany np. w Chinach.
Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]
Podobne wpisy
Pożegnanie z Afryką
Sok z kiszonej kapusty i buraków – źródło witamin i soli mineralnych
Urocza biżuteria z lampworkami