kantar, kantar dla konia, kantar skórzany

Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jeden z głównych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. Dlatego powinien on być dobrany do profilu i wymiarów głowy konia, jak również nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć właściwy kantar dla konia? Na jakie jego atrybuty należy zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

W sprzedaży odnajdziemy różne typy kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są polecane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu ma nad koniem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest natomiast kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie większy komfort dają kantary podszywane – na przykład prawdziwym albo syntetycznym futerkiem, które da się odczepić celem umycia. Kantar tego typu znakomicie chroni przed tworzeniem się obtarć, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów czy treningów.

Kantary – które dla kucy a które dla ras gorącokrwistych?

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni fryzyjskich, wielkopolskich oraz arabskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]