Gdzie kupić sztabki złota?

Zakup złota to najlepsza inwestycja w czasach kryzysu. Chociaż ceny kruszcu wahają się, to w długofalowej perspektywie inwestor może liczyć na pewny zysk. Gdzie można kupić sztabki złota? Na co należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu transakcji? A co z certyfikatami i oznaczeniami? Sprawdź nasz poradnik!

Bezpieczny zakup złota

Złoto inwestycyjne w postaci fizycznej (sztabki lub monety) jest dostępne zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przez internet. Nowoczesna technologia sprawia, że możemy zainwestować w kruszec bez wychodzenia z domu, a zakupu dokonać szybko, łatwo i bezpiecznie. Niezależnie od tego, na jaki kanał zakupu się zdecydujemy, bardzo ważna jest weryfikacja podmiotu, który oferuje złote sztabki. Najlepiej zdecydować się na usługi oficjalnego dystrybutora – firmy o wieloletnim doświadczeniu, mającej w sprzedaży złoto w stanie menniczym.

Gdzie kupić sztabki złota?

Warto przede wszystkim korzystać z oferty wiarygodnych sprzedawców i producentów, którzy gwarantują najwyższą jakość kruszcu. W naszym kraju sprzedażą zajmuje się między innymi Narodowy Bank Polski (NBP). Doświadczeni inwestorzy nabywają również złoto u prywatnych sprzedawców, np. osób, które wyprzedają własne zasoby. Najczęściej można w ten sposób kupić monety bulionowe, a rzadziej sztabki. Klienci, które decydują się na zakup złota od osoby fizycznej, muszą jednak umieć rozpoznawać jego autentyczność – jest to zatem opcja dla tych, którzy posiadają odpowiednią wiedzę.

Gdzie kupić złoto – tanio, ale czy pewnie?

Cena ma ogromne znaczenie – zbyt niska powinna wzbudzić nasze podejrzenia, bowiem może oznaczać, że mamy do czynienia z falsyfikatem. Tanie złoto na pewno kusi – oznacza większy zysk w przyszłości, jednak taka transakcja może nie być bezpieczna. Pamiętajmy o tym, że na cenę sztabek wpływa ilość kruszcu oraz jego kurs. Do tego trzeba także doliczyć dodatkową opłatę w postaci marży, jednak z reguły stawki są zbliżone. Większość sprzedawców oferuje sztabki o takiej samej masie w podobnej cenie, jeśli zatem trafimy na zdecydowanie tańsze złoto, powinna zapalić się nam czerwona lampka.

Sztabki złota – gdzie kupić: stacjonarnie czy online?

Złoto zakupione w sklepie stacjonarnym pozwala nabyć towar bezpośrednio od sprzedawcy – w ten sposób jeszcze przed zakupem widzimy towar i nie czekamy na jego wysyłkę. Ta forma zakupu kruszców ma jednak sporo wad. Z reguły w punktach stacjonarnych ceny są wyższe niż u dystrybutorów oferujących swoje produkty w sprzedaży internetowej. Dostępny jest towar, który w danym momencie fizycznie znajduje się w sklepie – często asortyment jest bardzo ograniczony. Zdarza się, że w sklepach stacjonarnych sprzedawane są produkty pochodzące z rynku wtórnego, a nie bezpośrednio od producenta. Jeśli sklep nie jest zlokalizowany w okolicy miejsca zamieszkania, to należy wziąć też pod uwagę czas, który poświęcimy na dojazd. Przenoszenie gotówki, a później zakupionego kruszcu jest ryzykowne – produkty można zgubić lub stać się ofiarą kradzieży.

Obecnie złoto można kupić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również przez internet. Transakcje online są wygodne i bezpieczne – nad poufnością przesyłanych danych czuwają między innymi szyfrowane połączenia wykorzystujące protokół SSL. O tym, że prywatne informacje są chronione, informuje charakterystyczna kłódka w polu adresu przeglądarki. Takie same zabezpieczenia są stosowane w systemach bankowości internetowej.

Warto wybierać takie sklepy internetowe, które mogą pochwalić się pozytywnymi opiniami w Google i są zarządzane przez wiarygodne podmioty z wieloletnim doświadczeniem (w internecie można zweryfikować m.in. numer NIP firmy).

Zaletą transakcji online jest również szybki czas realizacji zamówienia, a także bezpieczeństwo – w myśl polskiego prawa, za dostarczenie przesyłki w sprzedaży wysyłkowej odpowiada sprzedający. Jeśli podczas transportu paczka zostanie uszkodzona lub zgubiona, to odpowiedzialny jest za to sklep. W takiej sytuacji sprzedawca ponownie wysyła towar lub zwraca wpłacone środki. Przesyłki zapewniają też dyskrecję – nie posiadają jawnych oznaczeń wskazujących na ich zawartość. Zawsze korzystaj z usług sprawdzonych, oficjalnych dystrybutorów – np. sklep GoldBroker.pl dba o to, żeby paczki były spakowane w sposób gwarantujący pełną poufność. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, z którego korzysta wielu inwestorów.

Jakie sztabki złota najlepiej kupić – certyfikaty i oznaczenia

Najlepiej inwestować w sztabki posiadające akredytację LBMA, czyli Stowarzyszenia Londyńskiego Rynku Kruszców. Organizacja zrzesza największych producentów, dostawców i sprzedawców złota z 23 krajów. LBMA przygotowało listę kryteriów, które powinny spełniać sztabki. Według parametrów określonych w Good Delivery List, do najwyższej jakości sztabek zaliczamy te o próbie 995, masie od 350 do 450 uncji oraz posiadają szereg zabezpieczeń i oznaczeń. Złote płytki powinny między innymi mieć wybity numer serii i rok produkcji. Zakup sztabek z rafinerii posiadających akredytację LBMA to gwarancja autentyczności oraz pewność, że złoto będzie można w przyszłości bez problemu sprzedać.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/gdzie-kupic-sztabki-zlota/