Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

Na voigtklinikaoka.pl przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć o korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to przypadłość, która w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być powodem innych chorób oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych lekarze dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już około 30. roku życia

Rogówka to transparentna część oka, która mocno skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i posiada mnóstwo nocyceptorów, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. Mniej więcej w drugiej i trzeciej dekadzie życia może ulec zniekształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w środkowej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która, wedle niektórych teorii, staje się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i miopię, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się także na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też podwójne widzenie. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Szczęśliwie dzisiaj skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie choroba jest korygowana za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów, po pewnym czasie natomiast potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody wszczepienia pierścieni śródrogówkowych i cross linking

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pomocą wielu zabiegów medycznych. Dzisiaj najbardziej skuteczną metodą na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Znakomite rezultaty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie krótkowzroczności lub astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]