Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Uzyskaj więcej informacji o urologu w Krakowie prywatnie.

U wielu pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje skrępowanie. Problemy zdrowotne, jakie bada urologia, postrzegane są jako niezwykle intymne, co powoduje, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie alarmujące objawy choroby, nierzadko odwlekają o wiele tygodni wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Umów się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek. O problemach z układem moczowym może alarmować sporo rozmaitych symptomów, które niejednokrotnie są ignorowane przez chorych w nadziei, iż same znikną. Na jakie zatem objawy powinno się zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako bodziec do natychmiastowego udania się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany związane z moczem, czyli jego ciemne zabarwienie, spienienie czy pojawienie się w nim krwi albo ropy, ale również pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy są również mniej oczywiste, np. obrzęk stóp, ból w okolicy podbrzusza bądź pleców i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, zatem panowie powinni umówić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką, utrzymaniem erekcji czy gdy spostrzegą zmiany na prąciu bądź jądrach. Warto także odnotować, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Leczenie torbieli nerek, wazektomia i złożone zabiegi – codzienność pracy urologa – cystoskopia, leczenie torbieli nerek i złożone zabiegi

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do gabinetu urologa celem otrzymania porady dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu) oraz leczenia torbieli nerek, stulejki bądź wodniaka jądra. Lekarze urolodzy każdego dnia wykonują także mnóstwo trudnych zabiegów, jak np. nefrektomia (czyli usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]