Szukasz szczegółowych informacji o bólu pleców w odcinku lędźwiowym? Zajrzyj na www.vitberg.com
Powracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy między łopatkami stopniowo zaczyna być normalnością dla dużej części populacji. W dzisiejszych czasach jest to dolegliwość, której doświadczają nie tylko osoby starsze. Praca w pozycji siedzącej skorelowana z znikomą aktywnością fizyczną skutkuje tym, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.
Geneza bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa może wynikać z wielu źródeł. Jego odczuwanie np. w odcinku piersiowym częstokroć powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten rozprzestrzenia się w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również wskazywać na powstawanie chorób organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, toteż jego leczenie inicjuje się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Z kolei ból kręgosłupa lędźwiowego, jak również ból na wysokości łopatek często jest efektem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni albo ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego przykładowo z przestawiania obiektów o dużej masie lub wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, ponieważ zanika po odpoczynku, jednak może on być oznaką początków przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból kręgosłupa bywa także objawem rozlicznych stanów zapalnych czy urazów często tak znikomych, że odgrzebujemy je z pamięci dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.
Ból kręgosłupa – co zalecają lekarze?
Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i należy natychmiast zgłosić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować typ oraz źródło bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do stosownego specjalisty, który wybierze skuteczną formę leczenia. Nie warto jednak czekać, aż zaczniemy odczuwać ból pleców. O kręgosłup wypada dbać od wczesnego wieku, nawet gdy nie sprawiał dotychczas problemów. Z tego też powodu lekarze zalecają pamiętanie o dobrej postawie, m.in. w trakcie pracy przy biurku, systematyczny ruch oraz dbanie o właściwą wagę. Spięte mięśnie grzbietu czy szyi można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo za sprawą urządzeń do wibroterapii. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy oraz pobudza cyrkulację limfy i krwi.
Siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]
Podobne wpisy
Sok z kiszonej kapusty i buraków – źródło witamin i soli mineralnych
Profilaktyka przeciwzakrzepowa: ćwiczenia i zabiegi
Co i gdzie można leczyć falą uderzeniową?