Implanty a korekta koloru zębów

Zabieg implantacji w pierwszej fazie to wprowadzenie wszczepu w kość żuchwy lub szczęki. Jeżeli nie zostaje obciążony tymczasową odbudową protetyczną, to kolor zębów nie ma w tym momencie znaczenia. Jeżeli jednak lekarz implantolog wspólnie z pacjentem podejmą decyzję o osadzeniu na implantach takiej pracy, to jej kolor musi być adekwatny do koloru naturalnych zębów. Tymczasowa praca protetyczna funkcjonuje przez okres wgajania implantów zębów, czyli od 4 do 6 miesięcy. Po tym okresie zostaje zastąpiona docelową odbudową protetyczną w postaci koron, mostów lub inną.

Wybór koloru pracy protetycznej

Przed wykonaniem tej docelowej odbudowy, technik wykonujący pracę musi mieć jednoznaczną decyzję lekarza implantologa o jej kolorze. Aby podjąć odpowiedzialną decyzję o wyborze koloru, lekarz musi mieć możliwość odniesienia się do aktualnej i ostatecznej barwy zębów pacjenta.

Jeśli barwa ta wymaga korekty, to należy ją oczywiście wykonać przed wyborem koloru odbudowy protetycznej.

W tym celu w pierwszej kolejności sięgamy po zabieg higienizacji składający się ze skalingu, piaskowania, polerowania i ewentualnie fluoryzacji. Spowoduje on usunięcie płytki nazębnej zaburzającej naturalny kolor zębów. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, o jego szczegółach piszemy na stronie kliniki.

Jeśli po jej wykonaniu okaże się, że kolor zębów jest niejednolity, występują różnego rodzaju przebarwienia, to w zależności od etiologii ich powstania, lekarz stomatolog wdroży leczenie przyczynowe i zaproponuje zabiegi poprawiające estetykę i kolor zębów.

Do dyspozycji lekarza i pacjenta będą:

  • wymiana wypełnień wykonanych materiałami starej generacji,
  • wymiana koron,
  • zabieg profesjonalnego wybielania,
  • założenie licówek.

Podsumowując, korektę estetyki i koloru zębów niezależnie od wybranej metody należy wykonać przed wyborem koloru odbudowy protetycznej.

Materiału używanego do prac protetycznych nie można poddać procesowi wybielania, więc jedyną metodą na zmianę jej koloru jest niestety wymiana na inną.

Zachęcamy do podejmowania odpowiedzialnych decyzji w kwestii wyboru koloru uzębienia i skorzystania z profesjonalnej rady lekarza stomatologa.

Autor: lek.stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/implanty-a-korekta-koloru-zebow/