Szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących gęstych piersi? Skieruj się na ailiscare.com
Nowotwór gruczołu piersiowego jest chorobą, która każdego roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W znacznym procencie kazusów ten nowotwór złośliwy diagnozowany jest z opóźnieniem, co znacznie zwiększa ryzyko przerzutów na pozostałe organy (m.in. wątrobę bądź układ kostnybądź wątrobę), jak również zgonu. Pomimo, że od dziesięcioleci organizowane są liczne kampanie mające na celu komunikowanie o konieczności cyklicznych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, cały czas na tę chorobę umiera każdego roku setki tysięcy kobiet, ale i mężczyzn.
Gęste piersi a problemy z diagnozowaniem raka piersi
Jedną z przyczyn trudności z rozpoznaniem nowotworu piersi na wczesnym etapie jego rozwoju są tak zwane gęste piersi. Wyróżniają się one tym, że dominuje w nich tkanka gruczołowa nad tkanką tłuszczową. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest znacznie trudniejsze – zmiany w tkance są praktycznie niedostrzegalne, bowiem zarówno gruczoły, jak i guzy, oznaczone są na rezultatach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany trudno również poczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są więc nieubłagane – kobiety mające gęste piersi są kilkukrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam guz nowotworowy diagnozowany jest u nich w wielu przypadkach w późnym stadium rozwoju, co drastycznie redukuje szanse skutecznego leczenia.
POD – technologia w służbie kobiet
AILIS – polski start-up medyczno-technologiczny – opracował urządzenie rozpoznające zmiany rakowate – nawet te najmniejsze – u kobiet z gęstymi piersiami. System monitorowania piersi użyty w urządzeniu AILIS opiera się na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Dzięki obrazowaniu układu krwionośnego i wczesnemu rozpoznaniu procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona ogromnym potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z użyciem tego aparatu trwa jedynie kilka minut, a przy tym odbywa się bezdotykowo, bez obecności osób postronnych, co zapewnia kobietom pełny komfort. W metodzie opracowanej przez AILIS analizę rezultatów badania opracowuje sztuczna inteligencja. Radiolog bada tylko przypadki, w których rozpoznano duże prawdopodobieństwo rozrostu nowotworu. Rozpowszechnienie systemu zaprojektowanego przez zespół AILIS w niedalekiej przyszłości przyczyni się do tańszego i szybszego diagnozowania raka piersi.
Siedziba:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków
Podobne wpisy
Sok z kiszonej kapusty i buraków – źródło witamin i soli mineralnych
Profilaktyka przeciwzakrzepowa: ćwiczenia i zabiegi
Co i gdzie można leczyć falą uderzeniową?