Wiele osób doświadczyło nieprzyjemnych dolegliwości bólowych po nocy. Przyczyn takiego stanu może być bardzo dużo: od nieprawidłowej pozycji do spania, poprzez problemy mięśniowo-szkieletowe, aż do zmian zwyrodnieniowych. Kiedy się martwić? Jak sobie radzić z bólem szyi? Jak wyeliminować ryzyko pojawiania się bólu karku po spaniu? Dowiesz się tego z artykułu.
Dlaczego po spaniu występuje ból szyi?
Ból szyi po przebudzeniu jest dość powszechny. Może wiązać się z dość błahą przyczyną, jaką są nieprawidłowe warunki i pozycja do spania, ale może również wynikać z trochę cięższych stanów, jak napięcie mięśni karku, zmiany zwyrodnieniowe czy przejściowy kręcz szyi.
Ból karku z powodu nieprawidłowej pozycji
Niewłaściwy materac czy za wysoka poduszka wymuszają nieprawidłową pozycję karku podczas spania, co może przekładać się na występowanie bólu szyi po przebudzeniu.
Ból karku z powodu stresu
Stres wiąże się z nadmiernym napięciem mięśni, a co za tym idzie – problemem z ich rozluźnianiem. Spięte mięśnie podczas spania nie mogą się zrelaksować i przybrać właściwej dla siebie pozycji podczas odpoczynku. Generuje to nieprawidłową pozycję do spania, a w konsekwencji pojawienie się porannego bólu szyi.
Ból szyi związany z napięciem mięśni karku
Praca w pozycji siedzącej, wymuszona nieprawidłowa pozycja i brak ruchu powoduje nieprawidłowe napięcia mięśniowe w ciele. Dochodzi przez to do nieprawidłowej pracy mięśni i tworzenia się bolesnych punktów spustowych.
Ból szyi a zmiany w kręgosłupie
Ból i sztywność odcinka szyjnego mogą być związane ze zmianami zwyrodnieniowymi, schorzeniami krążka międzykręgowego np. przepukliną lub wypukliną, nieprawidłowościami w obrębie stawów międzywyrostkowych lub więzadeł w okolicy odcinka szyjnego.
Jak leczyć ból karku po spaniu?
Jeśli po przebudzeniu pojawia się ból szyi, należy znaleźć i wyeliminować przyczynę. Najlepiej zacząć od wprowadzania zmian, które są w twoim zasięgu.
- Przyjmuj właściwą pozycję do spania. Staraj się układać kręgosłup w taki sposób, aby znajdował się on w linii prostej. Nie wkładaj ręki pod głowę, bo obciąża to nerwy w okolicy ramienia. Jeśli masz potrzebę wkładania ręki pod głowę, to rozważ zmianę poduszki (być może jest za niska).
- Zadbaj o to, materac i poduszka były dobrze dobrane. Materac, na którym śpimy, powinien być, w miarę możliwości, dobrany do naszej masy ciała oraz powinien właściwie podpierać poszczególne odcinki kręgosłupa. Jeśli używamy poduszki, to należy wybrać taką, która pozwoli utrzymać kręgosłup szyjny w linii prostej razem z pozostałymi odcinkami. Czasem lepszym rozwiązaniem jest wybór poduszki twardszej i profilowanej.
- Rozluźnij mięśnie przed snem. Przed pójściem spać zażyj ciepłej kąpieli albo wskocz pod gorący prysznic.
- Po stresującym dniu znajdź chwilę na relaksację. Metod działających relaksacyjnie jest mnóstwo np. spacer, joga, medytacja czy trening autogenny Schultza. Czasem wystarczy 15-20 minut, aby poczuć się lepiej.
- Wprowadź aktywność fizyczną do swojego dnia. Szczególnie ważne jest to u osób prowadzących siedzący tryb życia lub wykonujących pracę za biurkiem.
Powyższe zalecenia dotyczą osób, u których nie podejrzewa się mechanizmu urazowego. Jeśli w ostatnim czasie zdarzył Ci się wypadek lub mogło dojść do urazu, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia diagnostyki.
W przypadku, gdy ból utrzymuje się dłuższy czas lub – pomimo wprowadzenia powyższych zasad – epizody porannego bólu szyi nadal się pojawiają, to należy rozpocząć proces terapeutyczny.
Sposoby na napięcia mięśniowe
Napięcia mięśniowe powinny być poddane interwencji terapeutycznej. Nieleczone utrzymują się bardzo długo i może dochodzić do tworzenia się różnego rodzaju kompensacji i narastania napięć.
Pierwszym i skutecznym sposobem jest wizyta u fizjoterapeuty, który zastosuje techniki manualne, masaż i zabiegi fizykoterapeutyczne, aby złagodzić i pozbyć się dolegliwości bólowych.
Ważna w tym przypadku jest profilaktyka, gdyż łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. W tym przypadku dobrze sprawdzi się aktywność fizyczna, np. ćwiczenia rozciągające czy stretching, która działa rozluźniająco na mięśnie, ale również dba o prawidłowy zakres ruchu i właściwą odpowiedź na napięcie i sytuacje stresową.
Jak poradzić sobie ze zmianami w obrębie kręgosłupa?
Zmiany zwyrodnieniowe, zaburzenia w obrębie krążków międzykręgowych (np. przepukliny czy wypukliny) albo schorzenia więzadeł w okolicy odcinka szyjnego mogą powodować ból i dyskomfort również po przebudzeniu. W wyżej wymienionych przypadkach konieczna jest diagnostyka i zaprogramowanie terapii.
W stanach łagodniejszych planuje się proces terapeutyczny w oparciu o fizjoterapię, farmakologię, a także wprowadza zasady profilaktyki. Wśród zabiegów fizjoterapeutycznych wymienia się:
- terapię manualną,
- laseroterapię,
- elektroterapię,
- naświetlanie promieniowaniem podczerwonym,
- plastrowanie dynamiczne.
W przypadku cięższych stanów konieczny może okazać się zabieg operacyjny, dlatego ważna jest wczesna konsultacja lekarska i rozpoznanie choroby na samym początku.
Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/bol-szyi-po-spaniu-przyczyny-i-mozliwosci-leczenia/
Podobne wpisy
Choroba Baastrupa – charakterystyka i możliwości rehabilitacji: ćwiczenia oraz fizykoterapia
Jak dbać o zdrowie?
Sok z kiszonej kapusty i buraków – źródło witamin i soli mineralnych