Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

Dalsze informacje o badaniach operatorów Bielsko Biała na http://www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się ze żmudną i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje badania te znajdują też zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czego trzeba się spodziewać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają istotnie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne i osobowościowe, testy aparaturowe i testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie powinno się bać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Liczy się szczerość oraz dokładność udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają największe znaczenie w przypadku osób chcących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie potrafiła w odpowiednio szybki sposób reagować na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają także zdolność do koncentracji uwagi, oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu i widzenia steroskopowego. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać tylko psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do pracy w danym zawodzie. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]