Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Badania operatorów Bielsko Biała - więcej o tych usługach.

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek ten przepisy nakładają także na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka potrzeba i na czym badania takie polegają?

Czy badania operatorów są niezbędne?

Ustawa dokładnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna jest istotna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Poza tym, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że robienie tego typu testów jest tak ważne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Kontroluje się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także poziom koncentracji, zdolność oceny odległości oraz prędkość reakcji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku badanego. Standardowo są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]