Jak dbać o okna zabytkowe?

Potrzebujesz okien zabytkowych drewnianych? Wejdź na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają dużo lepiej niż te wytwarzane obecnie i są wielką dekoracją obiektów. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie ostatnia dobra strona, zaś na ich wartość w dużym stopniu wpływa również metryka. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna powinny być remontowane w myśl przepisów – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w markecie surowców. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać takie prace?

Specyfika okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są również uchylane, co sprawia, iż niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, jaki ma wiele mocnych stron, ale potrzebuje częstej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga wysokich kwalifikacji – taki typ okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, obecnie już nieczęsto widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni remontować okien zabytkowych, kiedy nie mają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone duże kary.

Siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]