Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, że nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek często powracających stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe odczucia. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.