Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą robić to na mnóstwo sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Inną metodą jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.
Złote monety bulionowe są rozpoznawalne w nawet odległych zakątkach świata
Złote monety kojarzymy zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich w wielu aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie kapitału, z tej przyczyny ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są bije się w kolekcjach tematycznych bądź w związku z istotnymi rocznicami, toteż ich design niesłychanie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Zwykle złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie wyłącznie datą emisji. Znamienne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza ciężar oraz czystość wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w nawet odległych zakątkach świata, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza niż miejscowych monet kolekcjonerskich.
Złoto bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 uncji
Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, lecz mennice wypuszczają również monety o wadze 1/10 czy 1/4 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są najczęściej ze złota najwyższej próby, czyli .9999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu podniesienie twardości monety, a w konsekwencji redukcję możliwości jej zarysowania. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane świadczy o wadze czystego złota użytego do ich wybicia.
W asortymencie lokalnych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, czyli Filharmoników Wiedeńskich, Britannię czy wymienione powyżej Krugerrandy.
Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]
Podobne wpisy
E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur
Automatyczna windykacja należności – poznaj skuteczne rozwiązanie
Kiedy i komu należy się zachówek