Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Na https://bit.ly/3wINpbI znajdziesz więcej informacji o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, iż de facto każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z podstaw efektywnego działania światowego rynku finansów.

Co jest największą zaletą systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Polsce korzysta się również z systemów: SEPA, SORBNET i Elixir.Na całym świecie stosowane są też różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze danego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie państwa na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, działających w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]