krajowy system e-faktur, faktura ustrukturyzowana

E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie właścicielom przedsiębiorstw na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – jednakowa struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada ściśle zdefiniowaną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie mało co mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, natomiast dla przystosowanego programu do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument jest absolutnie klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują jednolity format prowadzi do tego, że bez względu na to jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to znaczący krok naprzód szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF czy fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy przedsiębiorca od stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, iż faktury się nie zgubią (KSeF przechowuje informacje o dokumentach przez dekadę), nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i wcześniej odbiorą zwrot VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu zapobiega patologiom w sferze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Watro dodać, że nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji do księgowania, jednak trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]