Dolar – ciekawostki o tej walucie i gdzie szukać aktualnego kursu?

Po więcej informacji o kursie dolara skieruj się tu.

Jeszcze 4 dekady każdy pragnął mieć choć parę dolarów, aby wstąpić po sprawunki do Pewexu. A dekadę później posiadanie oszczędności w tej walucie było oznaką sukcesu w życiu zawodowym. Obecnie znaczna część internautów zamawia codziennie zakupy za dolary, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz możliwości internacjonalnej wysyłki paczek z dużych globalnych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, że dolar stał się walutą, która nie wzbudza już emocji, a kupić go można również bez ruszania się z domu, ponieważ od szeregu lat w Polsce funkcjonują kantory online, w których można wymienić dolary na złotówki po kursie nieraz korzystniejszym niż w bankach.

Dolar – informacje, które zaskakują

Określenie „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Tak nazywano monety z Czech wybijane z 1 oz srebra. I w rzeczy samej na początku walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty dolarowe, które w początkowym okresie miały wielu przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w drugiej połowie XIX w. jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedostatkiem monet. Interesujące jest to, iż banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z kompozycji włókien lnianych oraz bawełnianych z dodatkiem kilku innych składników, pozostających utajnione. Nie znaczy to jednak, że banknoty dolarowe są bardzo wytrzymałe – przeanalizowano, że niższe nominały pozostają w obiegu około 4 lata, a banknoty z nominałem 100$ – od 9 do 18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a uformowany z nich materiał jest przekazywany przedsiębiorstwom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety funkcjonują w obiegu około 3 dekady, lecz są one również najczęściej gubione, a często właściwie wyrzucane przez Amerykanów. Według analiz taki los spotyka każdego roku prawie 62 mln $ w bilonie.

Bieżący kurs dolara – te dane poznasz na stronach kantorów

Dolar to nazwa wielu walut ale nie ukrywajmy, że gdy mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który w dwie dekady wstecz był najważniejszą walutą na świecie i dopiero w tym wieku sukcesywnie tracił swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara nadal stanowi największą część obrotów na rynku Forex. Osoby zainteresowane najświeższym kursem dolara mogą w dowolnej chwili poznać jego cenę na przykład na stronach kantorów online, w których kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych odstępach. Dodatkowo, można tam skonfrontować cenę dolara z aktualnymi kursami innych walut, jak również przejrzeć historyczne notowania jego kursu.