Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, by należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przelotów na bramy, okna i drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ lub drewnianych desek, która po zdemontowaniu może zostać wykorzystywana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również łączyć w sobie 2 a nawet 3 materiały. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a strukturę scalają głowice ze stalowe bądź aluminiowe, łączniki, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy na co dzień parające się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wznieść pojedynczy obiekt i ekip, które świadczą inne usługi. Zakup wszelkich elementów koniecznych do wykonania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]