Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Zamów motoreduktory jednofazowe.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie napędu elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają czas konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z elektrycznych silników w roli napędu w wielu użyciach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, zatem zawsze zauważalna jest niewielka różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne moduły jak sprzęgła bądź hamulce. Największą zaletą motoreduktorów jest to, że są to gotowe układy, które da się bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom konkretnej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a niekiedy miesiące, na pracochłonne wyliczenia i testy poszczególnych zestawów części. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do niewielkich, średnich bądź sporych obciążeń, a także do krótkotrwałego bądź długotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne typy silników (AC, DC, BLDC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Nie ma zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, produkcja żywności czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak m.in mieszadła, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo kolejki w parku rozrywki. Szerokie spektrum ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że ilość realnych zestawów, jakie teraz oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, lecz właściwie w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]