Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Jeśli potrzebujesz zamówić silnik prądu stałego, skieruj się na ten adres.

Wiele przedmiotów, które użytkujemy codziennie i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, by działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, malutkie lub olbrzymie, te silniki zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, a statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak działają te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.

Co warto wiedzieć o silnikach na prąd stały?

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomalże dwustu lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich konstrukcji, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w różnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz badania czołowych innowatorów połowy XIX wieku, jak między innymi Thomas Edison, Zénobe Gramme i Moritz Jacobi. Silniki DC złożone są ze statora, wirnika, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za wyjątkową niezawodność oraz cichą pracę.

Silniki elektryczne DC to napęd licznych popularnych sprzętów

Teza, iż silniki elektryczne DC są wykorzystywane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz odtwarzacz DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem sterowanych zdalnie pociągów oraz samochodzików, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie podarujemy również naszym córkom oraz synom. Takie silniki użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniczki na prąd stały wykorzystują także entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez problemu da się zamówić w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od szanowanych światowych producentów.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]