Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Znajdź pierścionki zaręczynowe Kraków.

Gdy znajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, w końcu pomyślisz o ślubie. Wpierw jednakże następuje ta wyczekiwana przez wiele pań chwila – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – nie zawsze złoto i kamienie szlachetne

Sprezentowanie ukochanej pierścienia to nader stary obyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w formie koła, które symbolizuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wypływa z przekonania, iż od owego palca prowadzi żyła wiodąca prosto do serca, określana jako “vena amoris”. Ogólnie uważa się, że zwyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych do Europy przywieźli Grecy. Pierwotnie sporządzano je ze skóry, z konopi, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Cennymi pierścieniami ze złota czy srebra obdarowywano wyłącznie wtedy, kiedy mężowie chcieli ogłosić swoją bezgraniczna ufność do wybranki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, złotem i drogimi kamieniami, tymczasem materiały te faktycznie szeroko stosuje się do ich sporządzania dopiero od paru stuleci, przy czym znamienny przyrost ich powodzenia daje się odnotować w XX w.

Platyna, drogie kamienie, a nawet drewno – nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Rzecz jasna, pożądana biżuteria zaręczynowa to pierścień z platyny z ogromnym diamentem, jednakże możliwości dowolnego łączenia przeróżnych metali oraz kamieni są szerokie. Oprócz diamentów wykorzystuje się topaz, szafir czy rubin. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak srebro, tytan, stal damasceńską, jak również drewno, niemniej jednak nieprzerwanie na rynku przeważają pierścionki wytworzone z platyny i rozmaitych rodzajów złota (różowego, białego i żółtego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało przeświadczenie, że narzeczony winien wydać na niego przynajmniej dwumiesięczną wypłatę. Cena pierścionka zależna jest od rozmaitych czynników: designu, ilości karatów, materiału czy wykorzystanego kamienia, wobec tego każdy znajdzie elegancki, oryginalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, że pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania i miłości, dlatego jego wartość ma drugoplanowe znaczenie. Liczy się to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej małżonce.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]