Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Jeśli chcesz kupić obrączki ślubne Kraków, koniecznie sprawdź https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu dzień ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże młodą parę na zawsze, a znakiem ich zaangażowania, lojalności i miłości są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – element obrzędu zaślubin od XIII wieku

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką obrzędu ślubu. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka wieków później, o czym jednakże niewiele osób wie. Już wcześniej miały miejsce przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Brazylii, w Szwecji, w Meksyku albo we Włoszech, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz wybiera obrączki razem, jednak obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – dawniej z miedzi, dzisiaj ze złota oraz platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej stonowaną stylistyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak miedź lub mosiądz) reprezentujące siłę miłości. Dzisiaj do ich sporządzenia używa się przede wszystkim platyny i złota, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Owszem, są one również nierzadko zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, świadczą też nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla małżonków cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]