Porady o organizacji pracy zdalnej

Do tej pory praca zdalna była dodatkiem do pracy w biurze. Zwykle była po prostu formą zachęty dla pracownika. W trakcie utrzymującej się od kilkunastu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już przymusem. Jednak nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tym trybem pracy. Clue stanowi odpowiednia organizacja. Jak więc efektywnie wykonywać pracę z domu?

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, wiele przedsiębiorstw zdecydowało się przenieść na systemem home office. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli wcześniej styczności z takim trybem pracy, efektywna organizacja czasu jest nie lada wyzwaniem, gdyż wymaga od nich dostosowania się do paru nowych reguł.

Jak stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

Na wstępie powinno się wyznaczyć sobie wygodne miejsce do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest gabinet przeznaczony tylko do niej. Jednak nie zawsze jest to realne. Czasem posiadamy zaledwie minimum miejsca na ustawienie stolika albo biurka i to także się sprawdzi. Ważne jest jednak to, żeby strefa pracy była rozdzielona od strefy osobistej. Koniecznie musimy również zwrócić uwagę na oświetlenie, żeby w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanim kosztem zorganizować miejsce do pracy? Jeżeli nie posiadasz na wyposażeniu mieszkania odpowiedniego biurka czy krzesła to radzimy zdecydować się na jego kupno w komisie bądź przejrzeć regionalne ogłoszenia o sprzedaży w sieci.

Odpowiednie rozplanowanie trybu pracy

W trakcie pracy poza biurem kluczowa jest samodyscyplina i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków. Powinniśmy zachowywać się tak, jak podczas pracy w biurze. W przypadku, gdy nasze godziny pracy nie są z góry ustalone, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Należy pamiętać, żeby w czasie pracy nie wykonywać innych obowiązków. Efektywnym sposobem na zwiększenie koncentracji się na pracy jest wyłączenie notyfikacji z portali społecznościowych oraz korzystanie z techniki Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową interwałem między następnymi czynnościami.

Dress code a praca zdalna

Cały dzień spędzony w szlafroku mimo, że brzmi wygodnie, może mieć zły wpływ na naszą produktywność. Casualowy ubiór może być na tyle wygodny, że będzie wywoływać stan odprężenia. By temu zapobiec warto zadbać o swoją prezencję, w szczególności jeżeli w czasie pracy zdarzają się spotkania na videochacie. Poczujemy się wtedy pewniej.

Utrzymanie relacji ze współpracownikami

W przypadku przejścia na zmiany pracy na home office znikają tradycje biurowe jak codzienne konwersacje przy śniadaniu, wspólne wyjście podczas przerwy obiadowej czy dojazd. Do zachowania koleżeńskich stosunków ze współpracownikami warto wykorzystać popularnych komunikatorów typu Slack. W razie konieczności porozmawiania równocześnie z dużą grupą pracowników, lepszym rozwiązaniem będzie zebranie online przez Google Meet, Zoom albo Skype. Jeżeli czujemy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z kolegami z biura także tematów osobistych. W pracy zdalnej nadzwyczaj ważne jest utrzymanie stosownego komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy tylko okazjonalnie widujemy się ze znajomymi.